Rys historyczny

 No comments

ARCHITEKCI POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI 1918

Przez prawie 100 ostatnich lat wiele osób spiera się, komu tak naprawdę Polska zawdzięcza odzyskanie niepodległości w 1918 roku. I w dalszym ciągu nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno wpływ na odzyskanie niepodległości miał szereg działań wielu ludzi na przestrzeni wielu lat. My, przy okazji kolejnych obchodów święta Odzyskania Niepodległości, chcemy przedstawić sylwetki najważniejszych architektów odzyskania niepodległości przez Polskę.
Osobą, wielce istotną do odzyskania niepodległości, którą chcemy przedstawić w pierwszej edycji organizowanego przez nas biegu, jest:
IGNACY JAN PADEREWSKI
Żył w latach 1860-1941. Wielki polski pianista i kompozytor. I oczywiście wielki polski patriota. Na przełomie XIX-go i XX-wieku dzięki swoim koncertom wykonywanym na całym świecie stał się osobą sławną i rozpoznawalną. Wykorzystując swoją popularność na Zachodzie, prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i Polaków. Szczególnie uaktywnił się w trakcie I-wojny światowej, która dawała szanse na odzyskanie niepodległości.
W 1915 roku Paderewski wyjechał do USA na serię koncertów. W czasie pobytu usilnie zabiegał, aby dotrzeć do otoczenia prezydenta Woodrowa Wilsona. Udało mu się to za pośrednictwem swego przyjaciela, dyrektora mennicy USA Roberta Wooley’a, melomana i sponsora koncertów Paderewskiego. 12 listopada 1915 roku Wooley zaprosił na koncert innego melomana Edwarda House’a , który był najbliższym doradcą prezydenta USA. Po koncercie doszło do pierwszego spotkania Paderewskiego i House’a. W czasie drugiego spotkania, Paderewski starał się przekonać swojego rozmówcę, aby ten wpłynął na zainteresowanie prezydenta Wilsona sprawami Polski. W 1916 r. w Stanach Zjednoczonych miała miejsce prezydencka kampania wyborcza. W tym czasie Wilson, kandydujący po raz drugi na stanowisko prezydenta, przyjął dwukrotnie Paderewskiego w Białym Domu. Podczas jednego ze spotkań Wilson powiedział mu: „Mój drogi Paderewski, mogę zapewnić pana, że Polska się odrodzi i będzie znów istnieć”. W listopadzie 1916 r. Wilson ponownie zwyciężył w wyborach. Czas oczekiwania na rezultat wyborczy spędził w towarzystwie m.in. Paderewskiego, co miało wyraz podziękowania dla przywódcy Polonii za poparcie kandydatury i angażowanie się Paderewskiego w kampanię wyborczą Wilsona.
8 stycznia 1918 roku Woodrow Wilson ogłosił 14 punktowy plan pokojowy dla świata. Dla Polski najważniejszy punkt 13. – stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową – to był najważniejszy dokument tamtej wojny.
Warto dodać o istotnej roli Paderewskiego w Powstaniu Wielkopolskim – jednym z niewielu polskich udanych powstań w historii. To od jego przemówienia przed hotelem Bazar w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się powstanie, można powiedzieć – spontanicznie. W tym czasie ówczesne władze Polski nie zrobiły nic aby odzyskać ziemie na zachodzie, a szykowały „szabelki” na Mińsk i Kijów.

Leave a reply